Kada se spoje ljubav prema sportu, humanost i posvećenost, rezultat ne može da izostane. Bilo da se radi o sportskim rezultatitima ili, mnogo značajnije, inkluziji osoba sa invaliditetom streličarski klub „Oko sokolovo“ je jednostavno rečeno šamiponska ekipa.
Članove tima zatičemo u Botaničkoj bašti na redovnom treningu. Atmosfera opuštena, prijateljska. Svaka strela završava tamo gde je oštro oko strelca zamisli, a ruka, pomoću luka i strele, odapne prema meti.
Predsednik i trener u klubu Dejan Milović priču započinje sećanjem na početke.
– Klub je osnovan 2012. godine i u samom početku bio je namenjen isključivo osobama sa invaliditetom. Međutim ubrzo, zbog velikog interesovanja, prerasta u mesto gde se okupljaju svi zaljubljenici u ovaj sport, bez obzira na zdravstveno stanje, stepen obrazovanja, profesiju ili uzrast. Ima mesta za sve. Inkluzija u pravom smislu te reči, kaže Milović.
„Oko sokolovo“ trenutno ima 60 članova, od toga su 40 u takmičarskom pogonu. Zahvaljujući Prirodno – matematičkom fakultetu Univerziteta u Kragujevcu koji im je ustupio prostor, treninzi se odvijaju u Botaničkoj bašti.
– Prostor nam odgovara u svakom smislu. Odlični su uslovi za trening, ali i po pitanju bezbednosti, ističe Milović.
Treninzi su se ranije odvijali na hipodromu, gde su, neretko, šetači upadali u liniju gađanja, srećom bez posledica. Na tom mestu sa klubom i ljudima u njemu se 2017. godine upoznala Tamara Parezanović, do tada zaljubljena samo u konjički sport. U klubu je, iako ne po godinima, jedna od najiskusnijih.
– Streličarstvo me je oduvek privlačilo, ali nisam ni znala da u Kragujevcu postoji klub dok nisam videla trening na hipodromu. Ubrzo sam počela da treniram, a benifiti, uz sportske uspehe, vidljivi su i u mom zdravstvenom stanju. Posebno ističem smirenost, koju sa sportskog terena prenosim sada i u svakodnevni privatni život, navodi Tamara, koja se takmiči pod okriljem oba saveza – i parasteličarskog namenjenom osobama sa invalidtetom, ali i streličarskog koje okuplja opštu populaciju.
Njena klupska koleginica, inače učiteljica, Vesna Živanović deli iste stavove. Već pet godina je u streličarstvu i, iako je zbog privatnih obaveza propustila ovu sezonu, još uvek nosi titulu državne šampionke.
– U streličarstvo sam se zaljubila na prvi pogled. Ne samo da mi prija ovaj sport, već, pre svega, ljudi u klubu, druženje, stečena prijateljstva. Nisam ni mislila da ču uspeti, ali uz stučnost i strpljivost trenera došli su rezultati. Takođe, streličarstvo mi je pomoglo da prevaziđem ili ublažim probleme sa leđima i bolove u vratu. Na žalost ne rade se merenja, ne prati se adekvatno kako ovaj sport utiče na zdravlje, ali je korist evidentna, ističe Vesna, uz opasku da se vraća u takmičarski pogon sa željom da odbrani titulu.
Po stažu u klubu najmlađa je Anastasija Šišmanović. Za „Oko sokolovo“ saznala je na humanitarnoj trci u Šumaricama i nije se dugo dvoumila da li će se pridružiti.
– Ranije sam trenirala streljaštvo, planirala da nastavim da se bavim nekim sportom, tako da mi je ovo nekako bio logičan izbor. Treneri su strpljivi, veoma posvećeni u želji da nas nauče streličarstvu. Prvi utisci su mi odlični, naglašava Anastasija.
Klub ima odličnu saradnju sa velikm brojem udruženja osoba sa invaliditetom u Kragujevcu. Osobe sa autizmom, slepe i slabovide osobe i građani sa drugim oblicima invaliditeta česti su gosti „Oka sokolovog“. Uz to, obilaze se i škole, prezentuju brojni benefiti bavljenja ovim sportom.
– Streličarstvo je izrazito pristupačan sport osobama sa invaliditetom, bez obzira na vrstu ili stepen invaliditeta. Imamo članove sa amputacijom gornjih ili donjih ekstremiteta, osobe u kolicima, slabovide… Moram reći da se osobe sa invalidetom neretko veoma povučene, a ovaj sport im omogućava totalnu inkluziju i socijalizaciju. Takmičenja i druženja kako sa drugim osobama sa invalidtetom tako i sa takmičarima iz opšte populacije su neprocenjiva, smatra prvi čovek „Oka sokolovog“ Dejan Milović.
Socijalizaciju u prvi plan stavlja i Vesna Živanović.
– Ovom klubu i sportu privukli su me najviše ljudi. U srednjim godinama nije lako sklapati nova prijateljstva, a to je ovde itekako moguće, kaže naša sagovornica.
Iako sportske uspehe ne vole da guraju u prvi plan, vredi ih istaći. Članovi „Oka sokolovog“ Koštana i Miloš Stojadinović su državni prvaci kompound stilom. Šampion Srbije je i kadet Bogdan Kostadinović, dok je na istom takmičenju njegov klupski kolega Ognjen Labudovič bio treći. Mlađi pionir Mateja Milosavljević je u svojoj kategoriji vicešampion države. I ostali takmičari kragujevačkog kluba ostvaruju zapažene rezultate, a najbolji dokaz da su na pravom putu su nastupi u dresu reprezentacije Srbije.
Oprema neophodna za bavljenje streličarstvom je prilično skupa. Klub uživa podršku granskih saveza, grada kragujevca, a delom se izdržava i od članarina i donacija članova i prijatelja. Takođe, u okviru Erasmus+ programa EU, klub je ove godine aplicirao i dobio sredstva za realizaciju Erasmus sport projekta pod nazivom ,,SVE U ZLATO“. Projektnom prijavom je predviđen odlazak šest trenera i volontera kluba na stručno usavršavanje u Grčku. Pripremna poseta partnerima će biti realizovana već tokom septembra kako bi se što bolje pripremila sama mobilnost.
„Oko sokolovo“, po svemu sudeći, uvek pogađa u metu i to, čini se – u sam centar.
Tekst je nastao u okviru projekta udruženja Res Publika „Lokalni mediji u službi zajednice: Mediji za sve“, koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.