Rukometašice slavile na evropskom debiju, muškarci bolji od Metaloplastike

0
272

Rukometaši Radničkog su u prvom susretu rukometnog dana u Kragujevcu, sigurnom igrom savladali Metaloplastiku iz Šapca rezultatom 35:29 (18:13). Dame su u svom evropskom debiju upisale važnu pobedu protiv švedskog vicešampiona, ekipe H65 Hoors HK, 23:22 (12:11).

Uvek kada gostuje Metaloplastika, zbog renomea i tradicije koju poseduje, predstavlja neugodnog protivnika i protivnicima daje dodatni motiv. Nakon odlično odigrane dve trećine utakmice u Novom Sadu, Radnički je u meč ušao čvrsto rešen da dokaže da je u uzlaznoj putanji forme. Startno vođstvo od jednog do dva gola, domaćin je održavao u početnim minutima, a onda je odbrambena formacija 5-1 sa isturenim Davidovićem počela da daje rezultat, što se odmah očitalo na semaforu (7:3, 11.minut).

Probali su Šapčani da razbiju odbrambeni bedem Šumadinaca, no zaostatak je bio sve veći (10:5, 16.minut), da bi u 26. minutu bilo i velikih plus 7 na kontu domaćina (16:9). Kako je krenulo, Metaloplastika je i dobro prošla u ovom delu igre što se vidi po konačnom rezultatu na isteku 30. minuta, 18:13.

Izašli su Šapčani na parket “SBB Jezera” u drugom poluvremenu sa čvrstom namerom da pruže jači otpor i uvedu susret u neizvesne vode, no domaći rukometaši nisu tako mislili. Kombinacijom odbrambenih formacija su održavali konstantnu prednost od 4 do 5 golova razlike.

Samo u jednom trenutku su gosti zapretili, smanjivši razliku (24:21, 41.minut), ali se ispostavilo da je to bio samo trenutni bljesak. Ubacili su Kragujevčani u viši stepen prenosa i dvominutnom serijom 3:0 u kojoj je prednjačio Davidović, nerešiva enigma za protivnike, praktično rešili susret u svoju korist ( 27:21, 43.minut). Do kraja susreta, stručni štab Radničkog je iskombinovao sastav na terenu i priveo utakmicu kraju konačnim rezultatom 35:29.

U redovima Radničkog najefikasniji su bili Veljko Davidović sa 9 i Miloš Barudžić sa 8 pogodaka, dok je kod gostiju najubedljiviji od svih bio Vojislav Brajović sa 14 postignutih golova.

Rukometašice Radničkog su trijumfalno započele učešće u respektabilnom evropskom takmičenju, Ligi Evrope.

Nakon iscrpljujuće utakmice pre samo tri dana sa šampionom Srbije, pribojavali su se u stručnom štabu koliko će taj meč imati uticaja na večerašnji.

No za domaće rukometašice, lavovskog srca, nije manjkalo motiva da daju 110 posto svojih mogućnosti kako bi zabeležile trijumf.

Očas posla su Kragujevčanke već u 6. minutu povele 3:0 protiv, do tog trenutka, prilično rezervisanih gošći, kojima je trebalo čitavih 8 minuta da prekinu golgeterski post. Održavao je Radnički pomenutu prednost, pa je čak u 19. minutu pogotkom Bjelakove došao i do plus 4 (8:4). Izgledalo je da su našle recept za izuzetno visoke i snažne igračice Horsa, ne oslanjajući se toliko na šut spolja preko visokog bedema gošći, već brzom igrom sa dosta kombinatorike i prodora u srce prostora od 6 metara, što je i uzrokovalo dosuđenim velikim brojem kaznenih udaraca. Pri rezultatu 12:8 u 26. minutu, gošće su se prenule i u svom tipičnom, skandinavskom stilu igre sa dosta trčanja i brzim protokom lopte, napravile mini seriju i smanjile rezultat na isteku 30. minuta, 12:11.

Otvorile su dobro domaće igračice drugi deo igre i ponovo došle do dva gola prednosti pogotkom Inđićeve (15:13, 38.min), no nakon serije 0:3 gošće dolaze do prvog vođstva na utakmici (15:16, 41.minut). Nakon rezultatske klackalice, Šveđanke stiču ponovo prednost (18:20, 49.min). Sve je u njihovim redovima u tim trenucima funkcionisalo na visokom novou, uspele su da izmenama u odbrani zaustave do tada nezaustavljivu Teodoru Veličković i činilo se da će uspeti da prelome susret u svoju korist. Uspele su domaće rukometašice da iz sebe izvuku i poslednji atom snage, čuvar mreže Petković skida par zicera, a u fazi napada komandnu palicu preuzima Ajlin Bjelak i sa 4 od 5 završnih pogodaka, dovodi svoj tim do velikog trijumfa, konačnim rezultatom 23:22.

Impresivno je delovala borbenost i požrtvovanost rukometašica Radničkog na evropskom debiju i za tu borbu, kao i pobedu zaslužuju sve pohvale i čestitke.

U redovima Radničkog najefikasnije su bile Teodora Veličković sa 9 i Ajlin Bjelak sa 6 pogodaka, dok su kod gošći tiulu najboljeg strelca ponele Amelia Lundback sa 7 i Emma Rask sa 6 uspešnih šuteva na gol Radničkog.

Revanš meč je zakazan za nedelju 24. oktobar u Švedskoj.