Izložba “Kako pamtimo vladare – predstave Obrenovića“ iz kabineta grafike Narodnog muzeja Srbije kojom su počeli “Dani kneza Mihaila“ u okviru programa obeležavanja jubileja, 200 godina od rođenja kneza Mihaila Obrenovića, otvorena je sinoć u Umetničkoj galeriji Narodnog muzeja Šumadije.
– Muzeji su mesta u kojima se kolektivno pamćenje neguje posredstvom materijalnih svedočanstava, a izložbom Narodnog muzeja Srbije ukazujemo na način na koji to pamćenje oblikovano posredstvom umetnosti. Izložba iz zbirke Narodnog muzeja Srbije, pruža uvid u značaj dinastije Obrenović i trojice knezova u kontekstu društvenih, kulturnih, ideoloških okvira epohe, ali i kroz prikaze istorijskih događaja ukazuju na oblikovanje legitimiteta i kulta dinastije, kazala je Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja Srbije.
On je istakla da izloženi radovi nesumnjivo markiraju neke od krucijalnih istorijskih događaja i svedoče o prožimanju dinastičke i nacionalne prošlosti uskladištene u javno kolektivno pamćenje našeg naciona.
– Izložba je početna tačka, uvod u Dane kneza Mihaila u okviru velikog jubileja 200 godina od njegovog rođenja koji grad Kragujevac u srcu Šumadije, obeležava. Kada govorimo o dinastiji Obrenović, ne govorimo samo o imenima i periodu vladavine, govorimo o prvoj prestonici moderne Srbije, prvoj zbirci, prvom srpskom stalnom pozorištu., podsetio je Miloš Gajić, predstavnik Ministarstva kulture Srbije.
Izložbom „Kako pamtimo vladare – predstave Obrenovića“ iz kabineta grafike Narodnog muzeja Srbije autora Jasmine Cukić i koordinatora i kustosa izložbe Milice Cicmil, predstavljeno je 25 radova iz Zbirke crteža i grafika srpskih autora 18. i 19. veka, Anastasa Jovanovića, Stevana Todorovića, Đorđa Krstića ali i stranih umetnika među kojima su Karol Pop de Satmari i Vincent Kacler koji su bili vezani za srpsku kulturnu sredinu XIX veka pružajući svoja umetnička svedočanstva o dinastiji Obrenovića.